"Cultuursector heeft zijn bijdrage al geleverd" (Radio 1)
"Als het van mij afhangt dan heeft de cultuursector zijn bijdrage al geleverd en kunnen we niet bijkomend besparen op cultuur." Dat zegt de bevoegde Vlaamse minister Joke Schauvliege (CD&V) in "De ochtend" op Radio 1.
Herbeluister (Bron: De Ochtend op Radio1)
De Vlaamse regering zoekt bijkomende besparingen en dus wordt door sommigen in de richting van het cultuurbeleid gekeken. Maar minister-president Kris Peeters (CD&V) liet begin januari verstaan dat hij dat niet zag zitten. "Sterk besparen op cultuur zou een verarming zijn voor Vlaanderen", zei Peeters toen.
Minister van Cultuur Schauvliege treedt hem bij, maar benadrukt ook dat de vorige besparingsronde nog is meegevallen. "In vergelijking met Nederland (-20%) en Groot-Brittanniƫ (-30%) hebben wij niet heel hard gesneden in cultuur. Bij ons is het beperkt gebleven tot 5%, gespreid over 2 jaar", aldus Schauvliege. "Maar in de cultuursector voelt men dat snel, omdat die rechtstreeks afhankelijk is van subsidies."
Net als Peeters vindt ze bijkomende besparingen uit den boze. "Als je nu nog fors gaat besparen, snijd je echt wel in het vlees. Dat kan de bedoeling niet zijn." Blijft het budget van 2011, zowat 93 miljoen euro, dan zeker hetzelfde dit jaar? "We moeten daar binnen de Vlaamse regering nog over overleggen. Maar als het van mij afhangt dan heeft de cultuursector zijn bijdrage al geleverd en kunnen we niet bijkomend besparen op cultuur", antwoordt Schauvliege. "Ik zal vechten om dat bedrag te laten staan."
Dit jaar is belangrijk omdat het tijd is voor nieuwe erkenningen, benadrukt de minister. In totaal liepen voor 150 miljoen euro aan aanvragen binnen van allerlei kunstorganisaties. "Dat is veel meer dan de voorziene 93 miljoen, er zullen dus hoe dan ook al scherpe keuzes gemaakt moeten worden", klinkt het.
Schauvliege hoopt dat de sector ook zelf op zoek gaat naar alternatieve financiering, zoals sponsoring bijvoorbeeld. "Je ziet dat in sport veel meer en in cultuur nog te weinig", meent ze. "Al mag het niet overheersen, ik zou het niet gezond vinden als voorstellingen gedomineerd worden door sponsors."
Tot slot laat Schauvliege nog verstaan dat ze de tax-shelter -het systeem dat cultuurinvesteringen fiscaal aantrekkelijker maakt- graag voort wil uitbouwen. "We zijn vragende partij om dat uit te breiden, maar het is een federale bevoegdheid."
Bron: www.deredactie.be

